top of page

Zrozum, czym jest skolioza i jak możesz jej zapobiegać

Skolioza jest chorobą, która wpływa na sposób, w jaki rośnie Twój kręgosłup. Może ona powodować, że jedna strona ciała będzie wydawać się nieforemna, np. jedno ramię będzie wyżej niż drugie. Skolioza występuje zazwyczaj u dzieci i młodzieży, ponieważ ich ciała wciąż rosną. Jednak nie jest rzadkością, że u dorosłych diagnozuje się to schorzenie. Na szczęście skolioza nie ma żadnych długoterminowych konsekwencji dla Twojego zdrowia, jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Ten artykuł pozwoli Ci lepiej zrozumieć, czym jest skolioza i jak możesz zapobiec jej wystąpieniu.


Spis treści:

1. Co to jest skolioza?

Skolioza to choroba, powodująca nieprawidłową krzywiznę kręgosłupa. Ta wielokierunkowa krzywizna może być obecna od urodzenia (skolioza idiopatyczna) lub może rozwinąć się w późniejszym okresie życia (skolioza nabyta). Skolioza może dotyczyć wszystkich grup wiekowych, ale najczęściej występuje u nastolatków. Istnieją dwa rodzaje skoliozy: skolioza idiopatyczna i skolioza nabyta.

Skolioza idiopatyczna oznacza, że przyczyna skoliozy nie jest znana. W nabytej skoliozie, podstawowa przyczyna, taka jak choroba lub uraz, może być zidentyfikowana. Możesz przeczytać więcej o różnych rodzajach skoliozy poniżej.


2. Jak rozwija się skolioza?

Większość przypadków skoliozy występuje w okresie wzrostu, czyli wtedy, gdy nasze ciało doświadcza szybkiego wzrostu kości i mięśni. U dzieci i nastolatków skolioza może rozwinąć się podczas tego okresu wzrostu. W tym czasie kręgosłup wydłuża się i właśnie wtedy może wystąpić skolioza.


3. Leczenie skoliozy

Jeśli zdiagnozowano u Ciebie skoliozę. Twój lekarz będzie monitorował Twój stan i sukces leczenia, sprawdzając Twoją postawę, wielkość skoliozy i wszelkie zmiany w rotacji kręgosłupa. Można to zrobić za pomocą skoliometru lub skoliografu, który jest specjalnym urządzeniem rentgenowskim. Skoliometr lub skoliograf mierzy stopień skrzywienia skoliozy. Skolioza jest klasyfikowany na podstawie stopnia krzywizny, przy użyciu metody Cobb. Metoda Cobb pomiaru skoliozy opiera się na widoku tylno-przednim (PA) krzywej skoliozy. Widok PA tylnym widokiem kręgosłupa, który pokazuje kręgosłup, żebra i krzywą skoliotyczną.


4. Zapobieganie skoliozie

Najlepszym sposobem zapobiegania skoliozie jest zwrócenie uwagi na postawę i ćwiczenia. Postawa jest bardzo ważna, ponieważ może wpływać na ustawienie kręgosłupa. Możesz uniknąć problemów z postawą, siedząc prawidłowo i utrzymując otwartą klatkę piersiową i ramiona z powrotem. Aby wzmocnić mięśnie pleców, możesz wykonywać ćwiczenia jogi i pilatesu, a także ćwiczenia mięśni głębokich.

Dodatkowo możesz wykonywać ćwiczenia, które poprawiają równowagę, siłę mięśni głębokich i elastyczność. Ćwiczenia te obejmują jogę, tai chi i pilates. Tego typu ćwiczenia mogą pomóc wzmocnić mięśnie kręgosłupa i poprawić postawę. Mogą one również zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju skoliozy.


5. Wnioski

Skolioza choroba, która wpływa na sposób, w jaki rośnie kręgosłup. Skolioza może spowodować, że jedna strona twojego ciała wydaje się nieforemna, np. jedno ramię jest wyżej niż drugie. Niestety, skolioza nie ma długoterminowych konsekwencji dla Twojego zdrowia, jeśli zostanie wykryta odpowiednio wcześnie. Możesz zapobiec skoliozie, korygując swoją postawę, otrzymując wystarczającą ilość ruchu, utrzymując zdrową dietę i harmonogram snu. W rzadkich przypadkach, noszenie gorsetów lub poddanie się operacji może rozwiązać problem spowodowany skoliozą.

93 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page