top of page

Skolioza: 6 Faktów, Które Warto Znać

Zaktualizowano: 28 lis 2023


techniki terapii skoliozy
Terapia skoliozy

Spis Treści




1. Czy skolioza jest niebezpieczna?



Skolioza to skrzywienie kręgosłupa występujące w 3 kierunkach. Stopień skrzywienia skoliozy oceniamy na podstawie 2 międzynarodowych testów tj. test Rissera oraz kątów Cobba. Wracając do głównego pytania skolioza może być ciężkim problemem jeśli nie zostanie wykryta w dobrym czasie. Brak działania w przypadku skrzywienia kręgosłupa i pozostawienie go bez odpowiedniej opieki może prowadzić do trwałych zmian w okolicy kręgosłupa, oraz narządów wewnętrznych. Dlatego warto sprawdzać stan swoich pleców a także pleców dzieci w wieku dziecięcym do 15, 16 roku życia. Skutki nie leczonej skoliozy mogą prowadzić nawet do operacji kręgosłupa.


Ważne jest zyskanie świadomości, że skolioza może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych, takich jak ból pleców, dyskomfort w codziennych czynnościach oraz wpływ na ogólny stan zdrowia. Dlatego też skuteczne metody leczenia skoliozy są istotne, zwłaszcza w kontekście utrzymania naszego zdrowia.






2. Czego nie wolno robić przy skoliozie?



W zależności od stopnia skoliozy nie powinno się nadużywać dużej intensywności wysiłku. Może ona prowadzić do pogłębiania się wady kręgosłupa i zwiększania dolegliwości związanych z ogólnym stanem naszego ciała. Warto natomiast dopasować precyzyjne ćwiczenia uzupełniające braki wynikające z samej skoliozy. Indywidualne ćwiczenia mogą pomóc w zatrzymaniu się choroby oraz zmniejszeniu dolegliwości bólowych.




3.Z czego robi się skolioza?



Skolioza może tworzyć się bez konkretnej przyczyny nazywamy ją wtedy skoliozą idiopatyczną lub w złych nawyków w życiu codziennym. Codzienne czynności mogą prowadzić do pogłębiania się wady lub nawet jej utrwalenia możemy mówić w tym wypadku o problemach typu wdowi garb czy szyja smartfonowa. Oprócz tego, że codzienne czynności mogą bezpośrednio przełożyć się na skrzywienie kręgosłupa mogą również wpłynąć na jakość naszego życia oraz doświadczane dolegliwości bólowe lub ich brak.



4. Co boli przy skoliozie?



Skolioza może mieć wpływ praktycznie na całe nasze ciało w zależności od jej stopnia. Przy lekkich skrzywieniach kręgosłupa możemy doświadczać lekkich bóli mięśniowo stawowych w zależności od intensywności naszego codziennego rytmu dnia. Przy zaawansowanych skrzywieniach kręgosłupa możemy doświadczać nawet problemów z układem sercowo naczyniowym, problemów z układem trawiennym, zaburzeniach w cyklu chodu. W bólu wiele zależy od tego w jakim stopniu struktury kostne uciskają na wybrane narządy wewnętrze.




5. Czy da się wyleczyć skoliozę?



Tak oczywiście na tym polega praca fizjoterapeutów, możemy wyleczyć skoliozę i zmniejszyć jej dolegliwości jeśli nie przekacza ona lekkiego skrzywienia kręgosłupa w innych wypadkach mówimy o utrzymaniu aktualnego skrzywenia. Co może wydawać się dziwne ale faktycznie jest ogromnym sukcesem. Oraz leczeniu operacyjnym czy gorsetowaniu przy bardziej zaawansowanych przypadkach skrzywienia kręgosłupa.



6. W jakiej pozycji spać przy skoliozie?


Niestety nie ma jednej dobrej pozycji do spania w przypadku skoliozy kręgosłupa. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania ale dobrą praktyką jest przyjęcie pozycji na boku który wydłuża skróconą część kręgosłupa oraz włożenie sobie koca lub wałka między nogi w celu ustabilizowania pozycji odcinka lędźwiowego.







879 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page