top of page

Kifoza - Porady, Ćwiczenia i Inspiracje

Zaktualizowano: 2 gru 2023


Kifoza piersiowa
Kifoza

Spis Treści

1. Co to jest kifoza? 2. Jakie są objawy kifozy? 3. Jak walczyć z kifoza? 4. W jakiej pozycji spać przy kifoza piersiowa? 5. Do jakiego lekarza z kifoza? 6. 4 ćwiczenia na kifozę piersiową
1.Co to jest kifoza?

Kifoza jest to krzywizna kręgosłupa pojawiająca się na wysokości klatki piersiowej oraz kości krzyżowej. Sama nazwa kifoza dotyczy kąta, jaki tworzy się w wybranych fragmentach kręgosłupa. Natomiast dodając do niej słowa może być objawem choroby. Nadmierna kifoza klatki piersiowej może powodować niechciane dolegliwości bólowe, jak problemy z oddychaniem, skrócenie mięśni oddechowych czy bóle kręgosłupa. Zbyt mała kifoza, czyli tak zwane plecy proste również mogą oznaczać problemy występujące w kręgosłupie i podobnie jak poprzednie schorzenie mogą powodować ból i ograniczenia w ruchomości. Jakie w takim razie powinny być normy dotyczące krzywizny kręgosłupa skoro z jednej strony mówimy o plecach prostych a z drugiej strony o nadmiernej kifozie ( garbie). Przyjmuje się, że prawidłowa krzywizna kifozy piersiowej mieści się między 20 a 40 stopniami.
2.Jakie są objawy kifozy?

Objawy nadmiernej kifozy mogą oddziaływać niestety prawie na całe ciało. Pierwsze z nich mogą dotyczyć problemów z oddychaniem. Pochylenie klatki piersiowej ku przodowi, czyli kifoza może być przyczyną skrócenia mięśni piersiowych oraz wydłużenia i osłabienia mięśni obręczy barkowej czy mięśni przylegających do łopatek. Kolejnymi objawami nadmiernej kifozy może być nieodpowiednia praca łopatek i problem z pełnym zakresem ruchu, czyli uniesieniu rąk ku górze nad głowę. Do typowych objawów kifozy należą:

  • Problemy z bólem kręgosłupa w obrębie klatki piersiowej

  • Osłabienie mięśni pleców w części szyjnej i piersiowej

  • Mogą pojawić się bóle kręgosłupa związane z okolicą szyjną zwłaszcza przy dużej kifozie

  • Przy bardzo dużym skrzywieniu problem z narządami wewnętrznymi

  • Problem przy rozwoju klatki piersiowej

  • Pojawienie się tzw. Pleców okrągłych

3.Jak walczyć z kifoza?

Najlepszą formą leczenia nadmiernej kifozy są regularne ćwiczenia okolicy barków łopatek oraz pleców. Kifoza to problem, z którym spotykamy się na co dzień przez walkę z grawitacją. Dlatego odwrócenie i wzmocnienie pleców w danym zakresie będzie miało bezpośrednie przełożenie na kifozę. W dzisiejszym blogu pokaże wam 4 ćwiczenia, które pomogą wam zwalczyć sztywność odcinka piersiowego kręgosłupa oraz pomogą zwalczyć nadmierną kifozę kręgosłupa piersiowego. W przypadku nadmiernej kifozy piersiowej warto jeszcze zwrócić uwagę na ćwiczenia oddechowe, dzięki którym zaczniemy mobilizować stawy odcinka piersiowego oraz zmobilizujemy żebra do wytężonej pracy.


4.W jakiej pozycji spać przy kifoza piersiowa?

Jeśli mówimy o bardzo zaawansowanej kifozie piersiowej, warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego materaca do naszych potrzeb. Materac nie powinien być za twardy ani za miękki na jego wybór warto poświęcić około 2/3 h. Przy okazji kifozy piersiowej warto skorzystać z układania poduszek w taki sposób, aby wypełnić przestrzeń pomiędzy głową a odcinkiem piersiowym kręgosłupa. Jedną z komfortowych pozycji dla odcinka szyjnego jest pozycja na boku, z poduszkami ułożonymi pod głową oraz poduszką między nogami. Niestety przy dużych dolegliwościach bólowych znalezienie odpowiedniej pozycji może być kłopotliwe. Dlatego nie warto zwlekać z działaniem, tylko zacząć pracować z okolicą piersiową kręgosłupa jak najszybciej.
5.Do jakiego lekarza z kifoza?

Kifoza piersiowa to problem z zakresu ortopedii dlatego warto się zgłosić do lekarza o specjalizacji Ortopedii i traumatologii. Jeśli chodzi o diagnostykę funkcjonalną warto skupić się na pracy z fizjoterapeutą. Badanie wykonywane przez fizjoterapeutę pozwoli ocenić zakresy ruchomości występujące w okolicy odcinka piersiowego oraz dostarczy odpowiednie rozwiązania dla problemów trapiących pacjentów z kifozą piersiową.


6. 4 Ćwiczenia na kifozę piersiową


1. Retrakcja łopatek

3 Serii / 15 Powtórzeń / utrzymaj 2 s


Zacznij w pozycji siedzącej, połóż ręce na biodrach. Pozwól łopatkom opaść do przodu, zaokrąglając górną część pleców, a następnie ściśnij łopatki, ciągnąc je do tyłu i w dół, próbując cofnąć łokcie. Ramiona trzymaj opuszczone w dół i z dala od uszu.


ćwiczenia na kifozę
Ćwiczenia klatka piersiowa2. Czynny wyprost pleców

3 Serii / 15 PowtórzeńPołóż się na brzuchu, dłonie połóż obok barków, łokcie przy boku.

Ściśnij łopatki tak, aby łokcie znajdowały się blisko boku, a ręce uniosły się z

podłogi.

Wygnij plecy tak, aby tułów oderwał się od podłogi.

Utrzymuj łopatki w pozycji ściągniętej przez cały czas trwania ćwiczenia,

jednocześnie napinaj mięśnie pośladków.

Dolna część ciała cały czas pozostaje w kontakcie z podłogą


ćwiczenia na kifozę 2
Ćwiczenia na kifozę


3. Bierne zgięcie biodra w leżeniu na plecach


3 Serii / 10 Powtórzeń / utrzymaj 3 s


Ugnij kolana tak, aby stopy były płasko na podłodze.

Chwyć nogę pod kolanem i przyciągnij kolano w kierunku klatki piersiowej tak

blisko, jak to możliwe.

Upewnij się, że chwytasz za udo, a nie na górze kolana, aby uniknąć ucisku na

staw kolanowy.

Utrzymaj tę pozycję.


Ćwiczenia na kifozę 3
Ćwiczenia na kifozę 3
4. Ślizg ramion w RZ po podłodze


3 Serii / 15 Powtórzeń


Połóż się na plecach, z ugiętymi kolanami i stopami płasko na podłodze.

Wyciągnij ręce na bok i zegnij łokcie pod kątem 90 stopni.

Postaraj się położyć przedramiona na macie lub jak najbliżej niej.

Przesuń łokcie w dół dociskając je do boków, a następnie przesuń ręce do góry

tak wysoko, jak tylko możesz, nad głowę, cały czas sunąć po podłodze.

Łokcie powinny pozostawać pod kątem 90 stopni przez cały ruch.


Ćwiczenia na kifozę 4
Ćwiczenia na kifozę 4


Źródło:

925 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page